קופות רושמות בצפון

מאפייני עסקים וחנויות באזור הצפון

אזור הצפון נמצא בתנופת פיתוח אדירה וניתן לראות זאת במספרן הגבוה של החנויות והעסקים החדשים. בעבר נשענו רוב העסקים באזור הצפון על ענף התיירות, אך בשנים האחרונות החלה הממשלה להקצות משאבים לפרויקטים חדשים. פרויקטים מן הסוג הזה הביאו תעסוקה לאזור הצפון ויצרו מקומות עבודה אטרקטיביים. מעבר לכך, ארגונים פרטיים ותאגידים מקבלים הטבות בפתיחת סניפים בצפון והתוצאה היא שגשוג כלכלי ראוי להערכה.

עסקים וחנויות באזור הצפון פועלים בעיקר על קהל מקומי. יש כמובן עסקים בתחום האירוח וההסעדה שעדיין נשענים על תיירות, אך החלק הארי של העצמאיים ונותני השירותים עובד מול תושבי האזור. בנוסף, עסקים וחנויות באזור הצפון נהנים ממחירים נמוכים יותר על שירותי תוכנה וניהול.

פערי מחירים בין המרכז והצפון

רכישת מלאי, חומרי גלם, ציוד ושירותי תוכנה בצפון זולים בעשרות אחוזים בהשוואה למרכז. הפערים בישראל בין הפריפריה לתל אביב למשל באים לידי ביטוי גם בדברים הקטנים. בעל עסק שרוצה לקנות קופות רושמות בצפון ישלם הרבה פחות מאשר עסק דומה בגוש דן. פערי המחירים אמורים מצד אחד להקל על העסקים בפריפריה, אך מצד שני הם מעידים על פוטנציאל עסקי נמוך יותר.

הדרך לפצות את בעלי העסקים בפריפריה היא להמשיך לפתח את האזורים השונים. כך ניתן ליהנות מכל המאפיינים של עסקים וחנויות בצפון ולייצר תחרות משמעותית מול המרכז.

arrow